Zadanie kreatywne: Współczesne poradniki dobrych żon

Ktoś może powiedzieć, że amerykański „Poradnik dobrej żony” z 1955 roku zamieszczony jako tekst źródłowy w module zatytułowanym “Kobieta w społeczeństwie” to przeszłość i przeżytek. Ciekawostka historyczna, która pokazuje zamierzchłą przeszłość, nieaktualny stan rzeczy. Niektórzy mogą więc w tym poradniku dostrzegać wyłącznie potencjał humorystyczny, odczytywać ten zbiór rad jako anegdotę czy coś co, można włożyć między bajki. Ale pobieżny tylko research w Internecie pokazuje coś zupełnie innego.

Artykuł ze strony Papilot zatytułowany: “Poradnik dla początkujących: Jak być dobrą żoną? Co robić, by mąż za tobą szalał i nie utracił zainteresowania Twoją osobą?” brzmi jak żywcem wyjęty z poradnika napisanego dekady temu. “Bądź przede wszystkim kobieca. Czy wiesz, że zimą, gdy najczęściej nosimy długie spodnie, większość z nas potrafi tygodniami nie golić nóg? Pomyśl tylko, jakie odczucia ma twój mąż, który właśnie zapragnął poprzytulać i popieścić twoje ciało… Bronią każdej świeżo upieczonej żony jest przede wszystkim jej kobiecość. Dobrze byłoby zatem ją wyeksponować. Małżeństwo nie musi oznaczać zaniedbania. Zresztą, przecież sama nie chciałabyś oglądać swojego męża z nadwagą, w niemodnych ubraniach i z fatalną fryzurą. Dlatego weź kąpiel, sięgnij po maszynkę, natrzyj skórę balsamami, ułóż włosy. Gwarantujemy, że mąż będzie ci dozgonnie powtarzał, jaka jesteś piękna. Na pewno masz swoje sztuczki, by w mig, bez zbytniego zaangażowania, odświeżyć swój wizerunek. Zrób niespodziankę partnerowi i przypomnij mu, jak piękną ma żonę.”

Zadanie: Spróbuj i ty zapoznać się z tematem, zagłębić się w Internet, wpisać w wyszukiwarkę hasło o dobrej żonie czy gospodyni. Czy natrafisz tylko na teksty źródłowe, historyczne czy także na takie pisane w XXI wieku? Z tego roku czy z tego miesiąca w sposób dyskryminujący mówiące o powinnościach żony?

Cytat pochodzi z tekstu internetowego “Poradnik dla początkujących: Jak być dobrą żoną? Co robić, by mąż za tobą szalał i nie utracił zainteresowania Twoją osobą?”: https://www.papilot.pl/zwiazki/slub-i-wesele/29718/poradnik-dla-poczatkujacych-jak-byc-dobra-zona

Moduł: „Kobieta w społeczeństwie”