Zadanie kreatywne: Tylko czy aż kobieta?

Na przestrzeni wieków umniejszano i nadal umniejsza się rolę kobiet w społeczeństwie, ich sukcesy, odkrycia, pozycję. Znaczące dokonania kobiet przypisywano ich mężom lub ich męskim przełożonym, czego, nie tak odległym przykładem, może być brytyjska biofizyczka Rosalind Franklin, której badania przyczyniły się do odkrycia DNA przez Jamesa Watsona i Francisa Cricka, nagrodzonych w 1960 roku Nagrodą Nobla. 

Obu naukowcom przypisuje się miano ojców DNA, podczas gdy matka tego sukcesu zostaje całkowicie zignorowana.

Niestety, nawet nasz język nie pozostawia złudzeń, co do dyskryminacji płci żeńskiej, czego dowodem może być lekceważący stosunek do feminatywów, czyli żeńskich form gramatycznych np. dotyczących zawodów (psycholożka, profesorka, inżynierka itd.). Nawet w przysłowiu „sukces miewa wielu ojców” brak miejsca dla matki sukcesu…

Zatem czas na pytanie-zadanie: TYLKO CZY AŻ KOBIETA?

Zastanów się, która z kobiet w twoim najbliższym otoczeniu (pracy, szkole, klubie itd.) poprzez swoje działania i postawę znacząco przyczynia się do zmian, które odmieniają życie twoje i twojej społeczności.

Jeśli wybrałeś/aś już swój typ, czas na krótki wywiad z tą osobą.

Przygotuj kilka pytań, na które odpowie nominowana, co pomoże nam zapoznać się z Jej dokonaniami. Zapisz lub lepiej nagraj wywiad i jeśli otrzymasz zgodę, podziel się nim w sieci, aby inni mogli poznać kolejną znaczącą postać w świecie. Kobietę!

Niech za przykład posłuży ci poniższy link do wywiadu z Anną Zachurzok – lokalną działaczką feministyczną, instruktorką w domu kultury, członkinią Fundacji Agere Aude i prywatnie… moją wieloletnią przyjaciółką – AŻ KOBIETĄ!

https://www.facebook.com/FundacjaAgereAude/videos/anna-zachurzok-w-wywiadzie-dla-radio-afera/1256079671571292/?locale=ms_MY

Z innymi inspirującymi postaciami kobiecymi możesz się zapoznać poprzez podcasty zrealizowane przez Fundację Agere Aude. Link do strony projektu „Misja Partycypacja”

https://misja-partycypacja.pl/index.php/category/podcasty/

Moduł: „Kobieta w społeczeństwie”