Zadanie kreatywne: Poza à la „Myśliciel”

Słowo FILOZOFIA,  jak podaje Wikipedia, wywodzi się od starogreckiego FILO– MIŁY oraz SOFIJA– MĄDROŚĆ, co w połączeniu tłumaczy się jako „UMIŁOWANIE MĄDROŚCI”. Filozofia towarzyszy ludzkości od czasów antycznych, bowiem już starożytni kultywowali sztukę rozważania i poszukiwania odpowiedzi na dręczące nas – ludzi pytania. Rozważania nad egzystencją i sensem istnienia zawsze były i będą istotnym elementem humanizmu.

 Czy zatem pytanie o sens filozofii w XXI wieku jest uzasadnione? Czy nadal – w erze stale rozwijających się technologii cyfrowych, fake newsów, bezustannego news scrollingu, manipulacji mediów, bagna sceny politycznej, nieustannego naruszania podstawowych praw człowieka i permanentnej gonitwy za materialnymi dobrami – czujemy potrzebę zatrzymania się i  zastanowienia nad podstawowymi wartościami, które definiują nas jako ludzi?

Czym jest „umiłowanie mądrości”? Może wszechobecne przeszukiwanie bezkresnych otchłani Internetu zaspokaja całkowicie naszą potrzebę zdobywania wiedzy, znajdywania odpowiedzi, a może nie? Może nadal potrzeba dyskusji, a wymiana myśli jest naszym fundamentalnym prawem i niezbędnikiem!

Poniższa rzeźba „Myśliciel” Auguste Rodina, przedstawiająca zamyślonego człowieka, uznawana za symbol filozofii, posłuży za wstęp do zadania, w którym przez chwilę spróbujesz się poczuć jak tytułowy myśliciel. Jeśli chcesz, możesz zaprosić innych do wspólnego wykonania zadania.

https://pl.wikipedia.org/wiki/My%C5%9Bliciel

Twoje zadanie to zaplanowanie i wykonanie zdjęcia/ filmiku, ukazującego osobę lub ludzi w pozie à la „Myśliciel”,  jako wstęp do dyskusji nad wybranym zagadnieniem z dowolnej dziedziny.

Zaplanuj pozę, miejsce wykonania – może ogród lub las? Pomyśl nad rekwizytami – na czym usiądziesz/usiądziecie? Czy odważysz się na pozowanie bez ubrań czy raczej starannie przemyślisz strój myśliciela? A może grupowa poza à la „Thinker team”?

Dodaj element, którego nie ma w oryginale. Dołącz  pytanie lub hasło,  które zadaje „twój  myśliciel” i umieść je na zdjęciu w dowolnej formie np. wydrukuj, zrób graffiti, namaluj, ułóż z kamieni lub patyków. Carpe Diem:)

Skorzystaj z poniższego linku, gdzie znajdziesz kilka inspiracji oraz narzędzia do wykonania zdjęcia lub filmiku.

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/thinker/2

Moduł: „O poszukiwaniu drogi, czyli o wartości filozofowania