Zadanie kreatywne: Natura pomagania

Jak myślisz, dlaczego niektórzy ludzie bezinteresownie pomagają innym? Aby lepiej zbadać naturę tego zjawiska, zastanów się, czy masz w swoim otoczeniu kogoś takiego – aktywistę lub wolontariusza. Może ktoś z Twoich znajomych działa w fundacji na rzecz ochrony praw zwierząt lub krewny jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej?

  • Wciel się w dziennikarza, i przeprowadź z jedną z tych osób krótki wywiad – przygotuj kwestionariusz, który będzie zawierał pytania pozwalające Ci zrozumieć motywację  rozmówcy. Efektami możesz podzielić się w mediach społecznościowych – pamiętaj o odpowiednich ustawieniach prywatności!
  •  Zastanów się w jaki sposób sam(a) możesz zrobić coś dla innych, i zrealizuj swój pomysł. Nie ograniczaj się do wsparcia finansowego czy udostępniania zbiórek w mediach społecznościowych, ale postaraj się zaangażować się w wybrane działania charytatywne. Możesz wyprowadzić psa w pobliskim schronisku, pomóc w organizacji wydarzenia kulturalnego w ośrodku kultury, czy zostać wolontariuszem dla wybranej fundacji. Przemyśl jakie skutki i odczucia wywołało dla Ciebie to działanie.

Jeśli jesteś w wieku, w którym nie możesz jeszcze samodzielnie angażować się w wolontariat, poproś o pomoc i towarzystwo opiekuna/opiekunkę.

Moduł: „Podwaliny działalności altruistycznej i prospołecznej, czyli rzecz o Prometeuszu”