Zadanie kreatywne: Motyw tęczowy

Symbol tęczy budzi dziś niemałe kontrowersje. Niektórzy twierdzą, że został zawłaszczony przez rzeczników środowisk LGBT+. Obecnie tęcza jest rzeczywiście przez wielu z nas rozpoznawalna jako nieodłączny element osób, które upominają się o prawa mniejszości seksualnych. Inni chcą widzieć w tęczy symbol przymierza Boga i człowieka. A jednak tęczę znajdziemy także na flagach organizacji buddyjskich, żydowskich, a nawet wśród wysuniętych w 1919 r. propozycji flagi Armenii. “W Ameryce Południowej tęczowa flaga wykorzystywana jest w Peru, Ekwadorze i Boliwii jako symbol Imperium Inków. Od lat 70. jest to oficjalna flaga miasta Cuzco w Peru.” Kto więc “ukradł Bogu tęczę” i czy w ogóle? Twórcą tęczowej flagi był Gilbert Baker, eks żołnierz i drag queen. Gdy projektował flagę kolorów, było dużo więcej niż na obecnej fladze powiewającej nad głowami osób walczących o prawa osób LGBT+. Świadomość symboliki tych kolorów jest istotna. Warto wiedzieć, co łopocze na tle naszego nieba. “Różowy oznaczał seksualność, czerwony życie, pomarańczowy ukojenie, żółty światło słońca, zielony naturę, turkusowy sztukę, indygo spokój i harmonię, fioletowy – duchowość. Razem kolory miały symbolizować całość życia i doświadczenia przedstawicieli ruchu LGBT.”

Zadanie jest proste. Stwórz motyw, który nawiązuje do oryginalnego projektu. Użyj kredek, farb, pasteli. Technika dowolna – byle efekt był tęczowy!

Chcesz poznać całą historię powstawania tęczowego symbolu? Zapoznaj się z artykułem zamieszczonym w POLITYCE: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1792466,1,jak-to-sie-stalo-ze-tecza-jest-symbolem-ruchu-lgbtq.read 

Moduł: „Tęcza (nie) przeraża. O wolności, prawach człowieka i granicach sztuki.”