Zadanie kreatywne: Artystyczne kontrowersje

Czy znasz przykłady dzieł sztuki, które wzbudziły wyjątkowe kontrowersje z uwagi na prezentowane treści? Zobacz przykłady prac, które wywołały głośne, medialne skandale i skłoniły szeroką publiczność, media oraz polityków do dyskusji. Wyszukaj informacje prasowe na temat prezentowanych dzieł i posłuchaj wypowiedzi artystów na ich temat. Jak myślisz, jakie były motywacje twórców? Wzbudzenie kontrowersji, a może wyrażanie poglądów tak, aby przyciągnąć uwagę? Czy myślisz, że mieli oni prawo wypowiedzieć się w taki sposób, pomimo, że wiele osób poczuło się urażonych?

Andres Serrano, Immersja (Piss Christ), 1987.

“To, co mnie obraża, to fakt, że jestem opisywany jako anty-chrześcijański bigot. Grubo się mylą, mówiąc, że nie jestem chrześcijaninem.”

Polskie tłumaczenie za: Aaron Rosen, Art and Religion in the 21st Century, Thames Hudson, 2017.

Ai Weiwei, Dropping a Han Dynasty Urn, 1995.

https://www.guggenheim-bilbao.eus/en/learn/schools/teachers-guides/ai-weiwei-dropping-han-dynasty-urn-1995

“Ludzie zawsze mnie pytają: jak mogłeś ją upuścić? Mówię, że to rodzaj miłości. Przynajmniej teraz ktoś zwraca na nią uwagę [z powodu zdjęcia].”

Polskie tłumaczenie za: Tiffany Wai-Ying Beres, “Ai Weiwei, Dropping a Han Dynasty Urn”, Smarthistory, 2020, accessed July 10, 2023. https://smarthistory.org/ai-weiwei-dropping-a-han-dynasty-urn/.

Maurizio Cattelan, La Nona Ora, 1999.

https://lesoeuvres.pinaultcollection.com/en/artwork/la-nona-ora

“Ludzie nie wiedzieli co mają czuć, gdy ją zobaczyli. Jest superrealistyczna i rozmiaru człowieka, a papież leży na podłodze bardzo samotny i opuszczony. Jest człowiekiem, to pomnik egalitaryzmu.”

Polskie tłumaczenie za: Aaron Rosen, Art and Religion in the 21st Century, Thames Hudson, 2017.

Moduł: Tęcza (nie) przeraża. O wolności, prawach człowieka i granicach sztuki”